Ana Sayfa HABERLER 7 Ağustos 2014 post_views_couys Görüntüleme

Yönetici topluma ufuk vermek zorundadır

E-90 Karayolu refüjü, bağlantıları ve çevresinin düzenlemesi yıllardır bir türlü bitirilemiyor. Herkes gibi bizde bu çalışmaların ne zaman biteceğini merak ediyoruz. Şehirler giriş ve çıkışlarından belli olur. İlçemizin giriş ve çıkışlarının ilçemize yakışır hale getirileceği günü merakla bekliyoruz. Şehri ilgilendiren işler, bu Karayollarının, Büyükşehir Belediyesinin veya hükümetin işi gibi sığ bahaneler arkasına sığınarak baştan atılıp ötelenemez. Görev teknik olarak başka birimlerin işi olabilir ama idare olarak o birimleri harekete geçirip hızlandıracak ve işe sahip çıkacak yerel idaredir. İşi kendi haline bırakırsanız işinizi türkü çağırarak hallederler. Yerel otorite eğer nüfuzu varsa bunu kullanmak zorundadır. Yoksa zaten diyeceğimiz bir şey yoktur. O zaman saldım çayıra rabbim kayıra felsefesi çalışır. İdarecilik sadece kanunda sayılan işleri yapmak ve yetkileri kullanmak değildir. İdarecilik inisiyatif almak, yer ve zamana göre duruma vaziyet etmektir. Topluma öncülük etmek ve yön vermektir. Görev tanımlarını bahane ederek toplumsal sorumluluktan kurtulamazsınız. Yönetici topluma ufuk vermek zorundadır.
*****
2011 yılında alınan karar ile işletmesi Belediyeye bırakılan park alanları özelleştirilmiş ve ihaleyi alan firma bu hizmeti bir süre devam ettirmişti. Farklı bahanelerle şimdi yönetimde olanlarında arzusuyla bu uygulamaya son verilmişti. Ne hikmetse o gün yanlış ve gereksiz görülen otopark ihtiyacı ve özelleştirilmesi seçimin hemen sonrasında apar topar şehirdeki önemli bir yeşil alan olan Tuzgölü Parkı’nın yıkılarak otopark yapılmasıyla sonuçlandı. Bu o kadar acil bir ihtiyaç olsa gerek ki, bu tasarruf önce hukuksuz yapılarak fiili durum oluşturuldu ve sonradan kitabına uyduruldu. Demek ki, ihtiyaçlar söz konusu olduğunda ön yargılı davranmamak gerekiyormuş. Bu durumu, görev başında olmayanların hep yaptığı hariçten gazel okuma ve bekâra avrat boşama deyimleriyle izah etmek yanlış olmaz. Netice de olan Tuzgölü Parkı’na oldu. Park ihtiyacı devam ettiği halde orası istenilen hizmeti veremiyor. Yanlış hesap Bağdat’tan döndü ve bu uygulamanın amaca hizmet etmeyen gereksiz bir uygulama olduğu kısa sürede anlaşılmış oldu.
*****
Yurtdışındaki hemşerilerimizin gelmesi, hasat zamanı gibi farklı sebeplerle her yıl Temmuz ve Ağustos ayları ilçemizde düğünlerin en yoğun olduğu aylardır. Düğünler insanların en mutlu günleri olması yanında ekonomik ve sosyal hareketliliği de sağlayan önemli merasimlerdir. Bu mutlu günlerimizi yaşarken başka insanları rahatsız ve huzursuz etmeye hakkımız yoktur. Şehirleşmenin olmadığı yerlerde insanların düğünlerini evlerinin önünde ve bahçelerinde yapmasının bir mahzuru yoktur. Böyle bir durumda bile gecenin bir yarısı diğer insanları rahatsız edecek tarzda gürültü çıkarma hakkımız yoktur. Yan komşumuzun hastası, küçük çocuğu veya cenazesi olabilir. Bütün bu nedenlerle kendi mutluluğumuzu yaşarken diğer insanları mutsuz edecek davranışlardan kaçınmalıyız. Köyde ve küçük çevrelerde bu duruma bir yere kadar müsamaha edilebilir ama söz konusu bir ilçe ve şehir olduğunda sokak aralarında, yoAlları kapatarak kalitesiz müziklerle çevreyi rahatsız ederek düğün yapmanın savunulacak bir tarafı yoktur. İlçede düğün yapılacak yeteri kadar mekân ve imkân vardır. Bu düzensizliğe, gürültü ve görüntü kirliliğine gerek Kaymakamlık gerekse Belediye izin vermemelidir. Şehirde yaşama ve şehir hayatı bir kültürel zenginlik ve olgunluk gerektirir. Magandalığa, havai fişek v.b. patlayıcı maddelere izin verilmemelidir. Sosyal hayatı tanzim etmek, insanların huzurunu ve asayişini temin etmek yerel ve merkezi idarenin görevleri arasındadır.
Saygılarımla…

atalay

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Demirci’den örnek proje

Demirci’den örnek proje

Tema Tasarım | Osgaka.com