Ana Sayfa HABERLER 8 Mayıs 2014 post_views_covdo Görüntüleme

YENİ HAYAL KIRIKLIKLARI YAŞAMAYALIM

Ankara’nın coğrafi konum olarak en önemli ilçeleri arasında yer alan Şereflikoçhisar ne yazık ki henüz beklediği büyük yatırımı alamadı. Zırhlı Birliklerin Şereflikoçhisar’a geleceği yönündeki duyumları değerlendiren dönemin idarecileri yaptıkları çalışmalara rağmen başarılı olamadılar ve bu büyük hayalimiz suya düştü. Geçtiğimiz günlerde Kazan ilçesi dev bir yatırım kaptı. Kanal İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en büyük projesi olduğu ifade edilen Savunma Sanayi Üssü Kazan’da kurulacak. Bunda elbette Kazan’ın Ankara’ya yakın olması, otoban, E-89 karayolu, TAI, Ankara Lojistik Üssünün kurulması, üniversite şehri olması gibi sebepler etkili olmuştur ama siyasilerin yaptıkları çalışma ve gayreti de yok sayamayız. Bu komple bir çalışma ve mücadelenin ürünüdür.
Ülkemizde kalkınmayı sağlamak amacıyla ulusal ve bölgesel boyutta kalkınma ajansları var. TİKA gibi hem ulusal hem de uluslar arası faaliyet gösteren ajanslarımız da var. Ankara Kalkınma Ajansı gibi bölgesel ve yerel kalkınmaya hizmet eden ajanslar mevcut. Bizde ilçe olarak bunlardan haberdar olup bu bölgesel kalkınma programlarından faydalanmanın yollarını bulmalıyız. Bu bağlamda Tuz Gölü’nün genel turizme ve sağlık turizmine kazandırılmasını ajanslarla işbirliği içerisinde başarabiliriz. Şu anda bir diğer avantajımız Büyükşehir Belediyesi sınırlarında olmaktır. Hazır ilçemize özel ilgisi olan bir başkan varken bu konjonktürü iyi değerlendirmek zorundayız. Radyocular Günü münasebetiyle Büyükşehir Belediye Başkanımızla yakın görüşme imkânımız oldu. Sayın Başkan’a Tuz Gölü’nün genel turizme ve sağlık turizmine kazandırılması yönünde fikirlerimizi söyledik. Sayın Başkan ilgilindi ama gördük ki bu konularda kendisi daha önce bilgilendirilmemiş. Bu eksikliğin derhal giderilmesi ve ilçemizin sorunları ve potansiyeli hakkında sağlıklı bilgilendirme ve kulis yapılmalıdır. Şereflikoçhisar gereğini yapmıştır. Şimdi sıra seçilenlerin gereğini yapmasındadır.
Ankara Ajansı, sürdürülebilir bölgesel kalkınmayı hızlandırmak ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla; bölgeye yönelik stratejiler geliştirmek, destekler vermek, işbirliği ve koordinasyon sağlamak, izleme ve değerlendirme ile tanıtım ve iletişim faaliyetlerini yürütmek üzere kurulmuş bir ajans. Ankara’yı ekonomik, kültürel ve siyasal açıdan küresel bir başkente dönüştürecek kalkınma stratejilerinin geliştirilmesinde ve hayata geçirilmesinde öncü olmak istiyor. İlçemizde de bu meyanda zaman zaman toplantılar yaptılar. Biz bunların düşünceden uygulamaya geçmesini ve ilçemizdeki kurumlarla koordinasyon halinde önemli ve örnek bir projeye dönüşmesini istiyoruz. Bu anlamda yukarıda da bahsettiğim Tuz Gölü’nün genel ve sağlık turizmine kazandırılması hayati ve önemli bir proje olacaktır. Kalkınma ajansları etki sahasında yaşayan insanların yaşam kalitesini arttırıcı, gelir düzeyini yükseltici, yenilikçi ve sürdürülebilir kalkınma çözümlerinin geliştirilmesi ve uygulanması konusunda gerekli her türlü desteği sağlamak üzere yola çıkarlar. Bu ajansların bir diğer amacı da; kamu kesimi, özel kesim, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlayarak yerel potansiyeli harekete geçirmek, ulusal kalkınma planı ve programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak suretiyle sürdürülebilirliği de sağlayarak bölgeler arası / bölge içi gelişmişlik farklarını mutlaka azaltmaktır. Çünkü yerel dinamikleri dikkate almayan kalkınma hamlelerinin başarılı olması zordur. Hedef insanımızın yaşam kalitesinin artırılmasıdır. Ankara Ajansı’nın Mali ve Teknik desteklerinden ve diğer katkılarından yararlanmalıyız. İlgililer bunların detaylarına ulaşabilirler. Bizim derdimiz ufuk açmak, ders vermek ya da teknik bilgilendirme yapmak gibi bir düşüncemiz yoktur. Derdimiz insanımızı uykusundan uyandırmaktır. Bu kurumlar kar amacı gütmeyen kurumlardır. Diyorum ki, her şey para değildir. Bakın ulusal ve uluslar arası boyutta ajanslar, hibe kredi veren kurumlar, proje desteği veren yerler var. Lütfen bu imkânları değerlendirin. İlçemiz lehine bu ulusal ve küresel imkânları kullanın. Proje geliştirin ve kaynak arayışına geçin. Kimse sizin adınıza proje yapıp çağırıp size kaynak aktarmaz. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Mücadele edenler her zaman kazanamazlar ama kazananlar hep mücadele edenler arasından çıkar…
Kalkınmış bir Şereflikoçhisar dileğiyle…
Saygılarımla…

atalay

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Yiğiner ilçemize uğradı

Yiğiner ilçemize uğradı

Tema Tasarım | Osgaka.com