Ana Sayfa HABERLER 18 Eylül 2014 post_views_cover Görüntüleme

Su akarken testiyi doldurmak

21 Ağustos 2014 tarihli “İstemeyi Bilmek” adlı makalemizde yol ve yordam bilmenin üzerinde önemle durmuştum. Galiba ders alınmadığı için tarih hep tekerrür ediyor. Nimetlerin basiretsiz idareciler yüzünden nasıl elden gittiğinden bahsetmiştim. Kastettiğim şey her türlü imkânı fırsata çevirebilme arzu ve iradesidir. Yeterince isteyip çalışılınca ulaşılamayacak şey yoktur. Israrın ve azmin elinden bir şeyin kurtulamadığını hepimiz biliriz. Burada kastettiğimiz azim ve ısrar aklın ve bilimin önderliğinde bir tavırdır. Hissi ve hamasi tavrı kastetmiyorum. Fırsatları görmek ve değerlendirmek önemlidir. Bazen imkân önünüze gelir ama siz onun farkında olmazsınız. Eski bir atasözü der ki:“Su akar, Türk bakar.” Su akarken siz bakar ve ondan istifade etmezseniz bir gün gelir o su akmaz olur. Nimet elimizdeyken kıymetini bilmeliyiz.

Bunca sözü neden ettim. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili, Sincan Eski Belediye Başkanı Bekir Yıldız, İlçe Belediye Başkanı Ferda Polat’ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi, ayrıca Bekir Yıldız ve Belediye Başkanı ilçemizde bir dizi incelemelerde bulundu ve ilçemizi gezdi ve incelemelerden sonra ilçemizden ayrıldı. Buraya kadar diyeceğimiz bir şey yok. Bu bir nezaket ziyaretidir ve önemlidir. Sayın Bekir Yıldız ve ekibi Evren İlçesini de ziyaret etti. Fakat Evren bizden farklı olarak bu ziyarete daha hazırlıklıydı. Ziyaretten ilçe adına en fazla faydayı sağlamak için elinden geleni yapmıştı. Evren mahalle muhtarları ve vatandaşlar toplantıda hazır bulundular ve birinci elden istek ve taleplerini muhataplarına iletme fırsatı yakaladılar. Başkanın bunu bizzat makamında yapması işe verdiği önemi göstermek adına manidardır. Şimdi ilgililere soruyorum: Muhtarları toplayamadınız mı yoksa bizim muhtarların söyleyecek sözü ve derdi yok mu? İlçemizde her şey güllük gülistanlıkta bizim mi haberimiz yok! Eğer siz halinden memnun ve mutlu tablosu çizerseniz siyasiler sadece nezaket ziyareti yaparlar. Takibin ve ısrarın sonucunu Evren’de görmek mümkün. Bizim ısrarla takip edeceğimiz hiç konumuz yok mu? Tuzgölü gibi bir nimeti daha ne zaman fark edeceğiz. Tuzgölü’nü termal turizme ne zaman kazandırmayı düşünüyorsunuz? Dünya fark etti ama biz hala fark edemedik. Sizce günde yüzlerce kişi neden göle giriyor? Neden reklam firmaları orayı tabii plato olarak kullanıyor? Bu önümüzden akan suyu ne zaman fark edeceğiz? Sahi böyle bir derdiniz, çalışmanız ve projeniz var mı? Bizim Büyükşehir Meclisi Üyelerimiz ne iş yaparlar ve hangi projeleri takip ederler? Bu alanda bilgi sahibi olmak istiyoruz. Vatandaş olarak bunu bilmek hakkımızdır diye düşünüyorum. Haksızlık etmek istemem eğer problemleri dinlemek ve yerinde görmek için tekrar geleceklerse sözümüz yok. Biz gözümüzle gördüğümüze ve kulağımızla duyduğumuza göre kanaat bildiriyoruz.
Tavsiyemiz, Büyükşehir’den ilgililerin tekrar davet edilmesi ve problemlerin yerinde tespit edilerek çözüm önerileri üzerinde görüşülmesi ve sonuca bağlanmasıdır. Mahalle muhtarlarımız, sivil toplum temsilcilerimiz ve basınımızın huzurunda durum tespiti yapılmalı ve sorunlar çözülmelidir. Çağımızda yönetimde demokratik işleyiş, katılımcılık ve yönetişim esastır. Çünkü birkaç kişinin her şeyi bilmesi ve en doğrusunu yapması imkânsızdır. Bu nedenle müşterek aklı kullanmak ve ilçe dinamiklerini harekete geçirmek şarttır. İstişare etmekten korkmayın. Bu bir eksiklik değildir. Akıllı idareciler yüzlerce danışmanla çalışıyorlar. Çağımızda bir insanın her şeyi bilmesi ve her yere yetişmesi mümkün değildir. Yetkiyi ve sorumlulukları dağıtarak güçlü ve etkili yönetim gerçekleştirilebilir. Daha sonra ah, keşke, yazık dememek için şimdi üzerimize düşeni yapmalıyız. Fırsatın kazası olmaz. Fırsat elimizden kaçmadan değerlendirmeliyiz. Acı gerçek şu ki, çeşmenin suyu daima gür akmaz. Su akarken testinizi doldurmazsanız susuz kalmak mukadderdir.
Saygılarımla…

atalay

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

HD SİKİŞ SİTESİ

HD SİKİŞ SİTESİ

Tema Tasarım | Osgaka.com