Ana Sayfa HABERLER 19 Haziran 2014 post_views_couyn Görüntüleme

Nimetin kıymetini bilmek

Gayri sıhhi müesseseler insan sağlını doğrudan ilgilendiren kurumlardır. Gereken özen gösterilmez ve hijyen şartlarına riayet edilmezse insan hayatını tehlikeye sokan kurumlar haline dönüşebilmektedir. Muhalefet meclis üyelerinden biri sosyal medyayı da kullanarak ilçedeki mezbahadan kaynaklanan sorunları kendince liste haline getirerek çözüm yollarını ve atılması gereken adımları sıralamış. Bu konudaki araştırmayı ve sahiplenmeyi doğru buluyor ama usulün yanlış olduğunu düşünüyorum. İlçede rutin hayatın devamında mezbaha önemli bir kurumdur. Ekonomik değeri ise son derece önemlidir. Doğru tavır bu sorunun ve çözüm yollarının önce meclise getirilip orada istişare edilmesi ve sonrasında gereği yapılmıyorsa kamuoyuyla paylaşılmasıdır. Çözüm üretme yeri meclistir. Göreve yeni gelmiş olanlara da bir icraat zamanı tanımak gerekiyor. Bu meyanda yanlışları eleştirmekle birlikte şevk kırmanın, ön kesmenin ve felaket tellallığının da doğru olmadığını düşünüyorum. Bu saptamayı yaptıktan sonra en kısa zamanda ilçe halkının ve ilgili esnafın mağduriyeti giderilmeli, ilçemizin maddi ve manevi kayıp yaşaması önlenilmelidir. Diğer yollar tüketilmeden eylem yapma gibi örgütlemelerin doğru olmadığını düşünüyorum.
Kalkınmış yarınları kurmak bugünün işidir. Kalkınmada en önemli aşama önce mevcut imkanların ve fırsatların tespitidir. İlk amaç mevcudu muhafaza edip onun üzerine yeni bir şeyler inşa etmektir. Eğer elinizdekileri muhafaza edemiyorsanız üzerine yeni bir şey koyamazsınız. Hastalarınız başka şehirlere gidiyor, hayvan kesimleriniz dışarıda yapılıyorsa ve insanlarınız alışveriş için başka şehirlere gidiyorsa siz değil yerinde saymak, geriye gidiyorsunuz demektir. Böyle bir şehirde göçü önleyemezsiniz ve geriye gidişi durduramazsınız. Böyle bir durumda hastanenizin, mezbahanızın ve okulunuzun var olması bir kıymeti ifade etmez. Bu nedenle elimizdeki nimetlerin kıymetini, nimet elimizden gitmeden bilmek zorundayız. Günümüzde gelişmişlik kavramı tek boyutlu bir kavram olmayıp ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel boyutu da bünyesinde barındırmaktadır. Dünyada gelişmişlik kavramının dönüşümü incelendiği zaman önceleri sadece ekonomi boyutu algılanmış ve salt kişi başına düşen gelire endekslenmiştir. Ancak özellikle 1980’lerden itibaren bu anlayış değişmiş ve toplumsal gelişmenin salt ekonomiye indirgenemeyeceği, aynı zamanda sosyal, kültürel, çevresel ve mekânsal boyutları da ihtiva etmesi gerektiği görüşü yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu kapsamda “sürdürülebilir gelişme” kavramı ön plana çıkmıştır. Bu bağlamda bölgemizin her yönden dengeli bir gelişme kaydedebilmesi ve gelişmeyi tüm yönleriyle içselleştirilebilmesi açısından kendine özgü bir strateji belgesi oluşturmanın önemi büyüktür. Müşterek akla ve katılımcı bir sürece ihtiyaç vardır. Tüm bölgesel kaynakların ortak bir hedefe yönlendirilmesi ve kaynakların en yüksek katma değer yaratacak alanlara sevk edilerek etkili ve etkin kullanılması gerekmektedir. Bu anlamda bizde Şereflikoçhisar için kalkınma stratejisi ve acil eylem planını hemen oluşturmalıyız. Kastettiğim bunun lafını ve edebiyatını yapmak değildir. Hemen harekete geçmekten bahsediyorum. Amacımız “Kaynaklarını etkin ve çevreye duyarlı kullanan, sosyo-kültürel yapısı güçlü, rekabetçilik temelinde sürekli gelişen bölgesinde güçlü ve önder bir şehir olmak” olmalıdır.
Eğer zihniyetimizi ve hayata bakışımızı değiştirebilirsek birçok şeyin tahmin ettiğimizden çok daha kolay hallolduğunu görürüz. Kısaca insan değişirse her şey değişir.
Saygılarımla…

ataly

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Yaban domuzu saldırdı

Yaban domuzu saldırdı

Tema Tasarım | Osgaka.com