Ana Sayfa HABERLER 27 Mart 2014 359 Görüntüleme

Kötü komşu göçmeyince belli olmaz

Halk arasında güzel bir söz vardır:“Kötü komşu göçmeyince belli olmaz” diye. Bazen yakınımızdaki insanların kıymeti bilemeyiz. Elimizdeki imkânların ve nimetlerinde kıymetini kaybettikten sonra anlarız. Ne var ki artık iş işten geçmiştir ve gecikmiş takdirinde hiç kimseye bir faydası olmaz. Önemli olan insanlara zamanında ve sağlığında hak ettiği değeri vermektir. Aksi biraz vicdanı rahatlatmak ve birazda timsah gözyaşları olur.
Geçtiğimiz günlerde Ticaret Odası, Belediye Başkanı’na bir veda yemeği verdi. Bu şehre hizmeti geçmiş ve birlikte çalışılmış insanlara ahde vefa adına gösterilmesi kadirşinas bir harekettir ve bunun o insanlar için değeri büyüktür. Sayın Başkan oda temsilcileri ve işadamlarını davet ettiğini söyledi. Fakat bize gelen duyumlara göre ilçenin önde gelen bazı oda üyeleri yemeğe davet edilmemiş. Bu çifte standardı Sayın Başkan’a yakıştıramadık. İyisiyle, kötüsüyle 5(beş) yıl ilçeye hizmet etmiş bir insanı nezaket ve dostluk ölçülerinde uğurlamak doğru ve insani bir durumdur. Oda başkanının konuşmaları biraz manidardı. Hayretle ve dikkatle izledik. Sanki oradakilere bir mesaj vermeye çalışıyor gibiydi. Sayın Başkan’ın daha önce başka bir partiden aday adayı olduğunu bilmesek durumu anlayacağız. Biraz kafamız karıştı. Belediye başkanı ve iktidar ilçe başkanıyla yaptıkları uyumlu çalışmaları, ilçeye kazandırılan projeleri, iktidarda olmanın avantajlarını anlata anlata bitiremedi. Biz başkanın bu kadar olumlu görüşler içinde olduğunu bilmiyorduk. Kafamıza takılan soru şu oldu:“Acaba kötü komşunun göçeceği anlaşılınca kıymeti mi ortaya çıkmıştı” Bir an acaba Sayın Başkan orada bulunanlara iktidarla beraber olmanın faydalarından bahsederken seçimlerde kendi partisinin değil de iktidar partisinin adayını mı işaret ediyor diye düşünmekten kendimizi alamadık. Bizde ilçeye yaptığı hizmetler nedeniyle Sayın Başkan’a teşekkür ediyor, yolunuz ve bahtınız açık olsun diyoruz.
*****
Muhalefet lideri Sayın Devlet Bahçeli ilçemize geldi ve bir konuşma yaptı. İlçemize ziyaretlerin genel başkanlar seviyesinde olmasından mutlu olduk. Ama programsız bir şekilde küçük bir koridorda yaklaşık 300(üç yüz) kişiyle bir genel başkanın karşılanmasını buradaki teşkilata yakıştıramadık. Zaten gelenlerin bir kısmını genel başkanının maiyeti ve Evren ilçesinden gelenler oluşturuyordu. Sürekli montaj v.s diyerek laf üreten ilçe teşkilatı bu sınavdan geçer not alamadı. Bu mu sizin iddialı haliniz? Sahi genel başkan size ne dedi çok merak ediyorum? Bence bu genel başkana yakışan bir karşılama ve kalabalık olmadı.
*****
Nevruz ile tabiat yeniden doğar ve yeni bir hayat başlar. Türk dünyasında nevruz kutlamaları küçük farklılıklar gösterse de benzer şekillerde kutlanır ve bir bayram havasında bahar ve toprağın dirilişi kutlanır. Farklı isimler altında da olsa ortak coşku ve geleneklerle bütün Türk dünyasında kutlanmaktadır. Çeşitli adlarla ve yaygın olarak Nevruz adıyla kutlanan bu bahar bayramıyla ilgili olarak Türk topluluklarında çeşitli gelenekler meydana gelmiştir. Orta Asya’dan, Balkan Türkleri’ne ve hatta Amerika’daki Kızılderililerin yaşatılan âdetlerinde bu gelenekleri ve törenleri tespit edebiliyoruz. Nevruz gününün, Mart ayında olduğu ve yeni yılın ilk günü anlamına geldiği ifade edilir. Genelde o güne has yemekler ve kutlamalar yapılır. Bu adetler günümüzde Mesir Macunu Şenlikleri adı altında hâlâ devam etmektedir. Değişik Türk boylarında bazı farklılıklarla beraber genelde benzer törenler vardır. Bazı yerlerde de ülkemizdeki dini bayramlara benzer şekillerde kutlanır. Bu gün mutlu geçirilmeye çalışılır. Yeni yıla nasıl başlanırsa, yılın öyle geçeceğine inanılır. Anadolu’da Yörük Bayramı günümüzde de kutlanarak bu âdeti yaşatmaktadırlar. Görüldüğü üzere Nevruz bütün Türk dünyasının ortak tarihi ve kültürel bir etkinliğidir. Herhangi bir gruba ait değildir ve ideolojik bir tarafı yoktur. Bu vesileyle herkesin Nevruz Bayramı’nı kutluyor, berekete barışa ve huzura vesile olmasını diliyorum.

ATALAY

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Tır parkınıza ne oldu?

Tır parkınıza ne oldu?

Tema Tasarım | Osgaka.com