Ana Sayfa HABERLER 3 Kasım 2017 414 Görüntüleme

İlçemize Fakülte için çalışmalar başlatıldı

Şereflikoçhisar ilçesinde eğitim ve öğretim veren Aksaray Üniversitesi Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu binasının açılış töreni gerçekleştirildi.
Şereflikoçhisarlı hayırsever vatandaşlar ve Ticaret Odası Başkanlığı’nın büyük destekleriyle yapımı tamamlanan ve 2 yıldır faaliyet gösteren Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nun açılış törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Meclis İdari Amiri Ahmet Gündoğdu, AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Aksaray Üniversitesi Rektörü Yusuf Şahin ve protokol üyeleri katılım sağladı.
Düzenlenen açılış töreninde konuşan Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Aktaş okulun Bakanlar Kurulu kararıyla 2010 yılında kurulduğunu ifade ederek ‘’Halen 616 öğrencimiz ve iki bölüm aktif durumda, iki bölümünde açılmasına ramak kaldı, burayı Şereflikoçhisar İşletme Fakültesi olarak bir gün açmak nasip olur’’ diyerek konuşmasını tamamladı.
Ticaret Odası Başkanı Yasin Tekin konuşmasında Ticaret Odası Başkanlığı olarak binayı yapma sözünü verdiklerini dile getirerek ‘’O zaman itibariyle programımız 1000 metre kare üzerine 4 kattı, 4 Bin metre kare, 18 derslik ve öğretim görevlileri odaları, yemekhane, toplantı salonları şeklinde dizayn edildi, daha sonra siyasilerimizin çalışması neticesinde yan tarafına gençlik merkezi açıldı, bizim amacımız kalkınmayı yerinde gerçekleştirmek Şereflikoçhisar gibi ilçelerin göç vermemesi gerekiyor, göçü verdiğinizde İstanbul veya Ankara’ya gittiğinizde burada kişi başına yapacağınız yatırımları ilgili göç alan yerlere yapmak zorundasınız. Göçün engellenmesi sosyalleşmeyle, sağlıkla, eğitimle, kalkınmayla olacaktır. Türkiye son 15 yıldır çok ciddi aşamalar kaydetti’’ dedi.
Belediye Başkanı Ferda Polat düzenlenen törende yaptığı Şereflikoçhisar Belediyesi olarak eğitime verilen katkının her zaman en yüksek seviyede olduğunu belirterek ‘’Şu anda bulunduğumuz mekan Şereflikoçhisar Belediyesinin arazisiydi bu araziyi biz Aksaray Üniversitesi’ne tahsis ettik, buradaki en büyük hedefimiz ilçemizdeki eğitim ve öğretim kalitesinin daha yükselmesidir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Şereflikoçhisar Belediyesi ve halkı olarak eğitime her türlü katkıyı vereceğiz’’ dedi.
Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin gecikmiş bir açılış töreni gerçekleştirildiğini ifade ederek ‘’Bu binanın tam teslimi alındıktan sonra geçen sene bir darbe kalkışmasıyla karşı karşıya kaldık, dolayısıyla üniversitelerin ve pek çok kamu kurum kuruluşunun gündemi bir anda başka bir yöne yoğunlaşmış oldu, yaza doğru belki bunu yapabilirdik ama okulların açılmasıyla beraber yapmamızın daha uygun olacağı düşüncesiyle gecikmiş bir açılış töreninde beraberiz’’ dedi.
Rektör Şahin Aksaray Üniversitesi’nin 2006 yılında Niğde Üniversitesi’nden ayrılarak mütsakil bir üniversite haline geldiğini belirterek ‘’Kendi il sınırları dışında birimi olan bildiğimiz kadarıyla tek üniversite Aksaray Üniversitesi’dir. Meslek Yüksekokulu’nda hazırlıklarını tamamladığımız Dış Ticaret Bölümü bir aksilik olmazsa önümüzdeki sene aktif hale gelecek. Aksaray Üniversitesi toplamda 25 Bin nüfusuyla biraz daha kamuoyunda farkındalık oluşsun diye Aksaray’ın en büyük ilçesi diyoruz, buradaki ilçelik idari değil tabiki sembolik anlamda ifade ediyoruz. Şehre her bakımdan bir katkı sunuyor. Bu katkıyı bazen sadece sıcak para gibi algılayabiliyoruz, böyle görmeyelim, Üniversiteler iki tür etki yapar hem orayı etkiler hem de etkilenir.’’ Dedi.
Rektör Şahin konuşmasında Aksaray Üniversite’ne ülkenin her şehrinden öğrencilerin geldiğini belirterek ‘’Şu an itibariyle Aksaray ili nüfusuna kayıtlı olan öğrenci oranı %22, Konya, Ankara, Niğde, Adana, Mersin ve Nevşehir illerinden gelen öğrenci oranı %2-3 ve 4’lük dilimi oluşturuyor, onun dışında her ilden öğrenci alıyoruz’’ dedi.
İlçedeki öğrencilerin barınma sorunlarının bu sene tamamen ortadan kalktığını ifade eden Rektör Şahin ‘’Şereflikoçhisar’ın fakülte olabilmesi için çaba içerisine girdik, biz bu işe varız demiştik daha önce de ama evrakımız gider gitmez geri dönmüştü biz bu süreçte şunu gördük önce bu işin olgunlaşması lazım, biz arkadan süreci yönetmemiz gerekiyor hem Ankara hem de Aksaray vekillerimize iş düşüyor’’ dedi.
AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu 1984 yılında Kaymakamlığa başladığında beldeler, ilçeler ve illerin kalkınma için askeri tesis istediğine dikkat çekerek ‘’Şimdi fakülte isteniyor, meslek yüksek okulu isteniyor. Biz henüz Türkiye genelinde 2006 yılında başladık bütün illere üniversiteye eğitimle iş sahası, eğitimle icraat üniversitelerde öğrettiğimiz bilgi ile bu bilginin uygulandığı sahalardaki irtibatı tam kuramadık ama başladık, ufkumuz o yönde, üniversitelerimiz hayatın içinde olacak uygulamanın içinde olacak’’ dedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi İdari Amiri Ahmet Gündoğdu yaptığı konuşmasında ‘’Eskiden ordu göreve pankartının altında yürüyen rektörler akademisyenler vardı, şimdi 15 Temmuz gecesi ordunun içerisinde Mehmetçiğimizin elbisesine de ordumuza da ihanet edenlere işine bak diyen Üniversiteli gençliğimiz var, rektörlerimiz var, hocalarımız var bu gerçekten şükretmemiz gereken bir tablo, bugün sütü sağlam olanların devlet millet kaynaşmasını nasıl gerçekleştirdiğini, bugün şehir kültüründe şehir yöneticilerinin burada 3 5 kuruş satış yapılsın diye şehre yolcu beklemek yerine şehirle birlikte büyümek, şehre gelenlerden kültürel destek alma noktasına gelmiş olmasını da yeniden büyük Türkiye’nin bir kazanımı görüyorum’’ dedi.
Bazı konularda geç kalındığını ifade eden Gündoğdu ‘’Arge’ye ayrılan payın dün 1.8 Milyarken bugün 25 Milyar’a çıkmış olması onlarca kat büyütmüş olmamız çok önemli bilimin teknolojiyle buluşmasında bu payın yeterli olmadığını biliyoruz. Yeniden bir Türkiye cümlesini içi dolu dolu kuracaksak istihbaratımızdan, teknolojik teçhizata yerli olması gerektiğini çok iyi biliyoruz. Dün terörle mücadele ederken bile silahta, istihbaratta dışa bağımlılık varken bugün %100 bundan kurtulmuş ve en az %67’si yerli olmuşsa yerli milli devlet modelinden üniversitelerimiz, STK’ların, devletin, siyasetin birlikte kol kola yürüdüğü anlayışını kazanç olarak görmemiz ve bunu beslememiz lazım’’ dedi.

dak

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Kaymakamlıktan anlamlı iftar

Kaymakamlıktan anlamlı iftar

Tema Tasarım | Osgaka.com