Ana Sayfa HABERLER 4 Aralık 2014 post_views_couxv Görüntüleme

Halil Şahan’dan tepki

MHP’li Belediye Meclis Üyesi Halil Şahan Belediye Başkanlığı’nın meclisteki tutumu ve ilçede devam eden projelerini sert bir dille eleştirerek yazılı basın açıklamasında bulundu. MHP’li Meclis Üyesi Şahan yaptığı açıklamasında; “30 Mart seçimlerinden sonra seçilen belediye başkanı ve belediye meclisi ilk aylarda bir çok tartışmalara konu oldu. Belediye Başkanı ve Meclis üyelerinin tecrübe eksikliğinden kaynaklanan hatalar yapıldığını düşünerek ümidimizi kaybetmedik. Ancak her geçen gün kendi başına hareket eden bir iktidar görünce memleket adına üzülmekteyiz. Ağa babaları gibi üst siyasetteki dikta tavırlarını Şereflikoçhisar belediye meclisinde de sürdürmekteler. Hatta meclis üyelerinin vermiş olduğu soru önergelerine yetkinizde değil cevap veremeyiz diye bilgi gizlenmekte ya da oyalanmaktadır. Böylelikle bilgi Meclis üyesinden ve de kamuoyundan gizlenmekte. Belediyece yapılan iş ve işlemlerin doğal denetçisi ve birinci derece ilgilisi meclis üyelerinden bilgiyi gizleyen amir ve memurlar eninde sonunda hesabını verecektir.
Hesap sorma ve hesap verme gibi bir görevi olan Kent Konseyinin de bilinçli olarak kurulmadığı kanaatindeyim. Yerel seçimlerden sonra 3 ay içerisinde kurulması gereken Kent Konseyi ilçemizde kurulmamıştır. Gerekçe olarak nüfusumuzun yetersiz olduğu söylenmiş olup. İşin aslı öyle değildir. Kent Konseyine ilişkin ne kanunda ne de yönetmeliklerde bir nüfus kısıtlaması yoktur.
Kent konseyi, kent yaşamında; kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır.
Kent Konseyinin kurulmama nedeni Kent Konseyi ile hesap vermek zorunda kalacaklarından olmasın?
Kent Konseyi Şereflikoçhisar’ın Kent olması yönünde atılacak en büyük adımdı. Şereflikoçhisar Kent değimli sorusu akıllara gelebilir? TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) rakamlarına göre nüfusumuz 1985 yılında 87893 olup; 2013 nüfusumuz 34577 kişidir. 28 yılda 53316 kişi ilçede alınan yanlış siyasi kararlar izlenen yanlış politikalar sayesinde ilçeyi terk etmiştir. Çok acıdır ki bilimsel araştırmalara konu olacak kadar durum vahimdir. Üzerinde durulması gereken problemler dururken hesap vermeyen, yapılanı yıkıp yeniden yapan bir belediyecilik anlayışı Kent olmayı bırakın. Mezgit köyü kadar kalmamıza neden olacaktır (Örneğin Mezgit olma sebebi en büyük nüfusa sahip köyümüz pardon mahallemiz olduğundan). Birileri de çıkıp 15 yıl sonra İl olacağımızı söyleye bilir. 30 yılda geldiğimiz seviye ortada geçmişten ders alıp düşünmeli sadece belediye değil tüm kamu kurum kuruluş ve sivil toplum kuruluşları amaçları menfaat değil MEMLEKET olarak bir yol haritası belirlemelidir. “ dedi.

sahan

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com