Ana Sayfa HABERLER 4 Aralık 2014 290 Görüntüleme

Eğitim İş’ten sert açıklamalar

24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle Eğitim Bir Sen İlçe Temsilciliği tarafından düzenlenen yemekte Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Murat Bilgin’in konuşmaları üzerine Eğitim İş Sendikası yazılı basın açıklamasında bulundu. Yapılan yazılı açıklamada “Eğitim Bir Sen Yöneticisi Yandaşlığı İtiraf Etmiştir” denildi.
İlçe temsilcisi Doğan dağlen yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti; “27 Kasım 2014 tarihli yerel gazetelerimizde, Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Murat Bilgin’in müdür ve yönetici atamaları konusunda “80 yıldır siz yönetiyorsunuz, sıra bizde. Bu zamana kadar sabrettik, 80 yıl biz sabrettik, birazda onlar sabredecek.” sözleri yer almıştır.
Bu sözler, Müdür ve yönetici atamalarında yandaş tutumun, adaletsizliğin, kayırmacılığın, müdürlüğün yolunun sendikadan geçtiğinin ve atama sürecinde yapılan değerlendirme ve mülakatların uydurma ve adaletsizlikle dolu olduğunun; müdür olabilmek için ilgili sendikadan olmak-ilgili sendikaya geçmek gerektiği iddiasının itiraf edilmesi, kabul edilmesidir. Bu sözler, Eğitim çalışanlarının ötekileştirilme, yandaşlaştırılma, bizden olanlar ve bizden olmayanlar olarak bölünme amacının en yetkili ağızdan ifadesidir. Bu sözler haksız ve hukuksuz, nesnel olmayan, uydurma değerlendirmeler ile madur edilerek, emekliye ayrılmak zorunda bırakılan, onurlu ve başarılı şekilde okul müdürlüğü görevlerini yapmış eğitim çalışanlarının hesabını kimlerin vermesi gerektiğinin cevabıdır. Bu sözler, Milli eğitim Bakanlığı Yönetici Atama Yönetmeliğinde belirlenen ilkelerin değil, bizden olanlar ve bizden olmayanlar ilkesinin geçerli olduğunun ve hukuk tanımazlığın kanıtıdır.
Sarf edilen bu sözler sonucunda, haksızlığa uğrayarak emekliye ayrılmak zorunda kalan ve görevlerinden alınan okul müdürlerinin hakkını kimlerin yediği belli olmuştur. Ancak, yeni göreve başlayan ilçe milli eğitim müdürleri ve okul müdürleri zan altında bırakılmıştır.
-İlgili sendika hangi il, ilçe milli eğitim müdürlerini ve okul müdürlerini, hangi kanuna dayanarak atadığını açıklamak zorundadır,
-Konuşmada geçen “Siz yönettiniz… Onlar sabredecek” diye kastettikleriniz kimlerdir?
-”Siz” kimsiniz?
Yönetici atama yetkisi kanunlar yoluyla sözlü sınav temelinde Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüklerinin yetkisinde olduğuna göre, ilgili sendika yöneticileri, bu sözleri sarf etme cesaretini nereden aldıklarını ifade etmek, eğer bir dayanağı yoksa tüm eğitim çalışanlarından özür dilemek zorundadır.
Yandaşlığın, ötekileştirmenin, bölmenin ve hukuksuzluğun eğitim çalışanları ve ulusumuz adına bir yararı olmayacaktır. Ülkemiz içerisinde siz ve biz ayrıştırması olmadan, bir bütün olarak gelişebilmemiz mümkün olacaktır. Ayrıştırma ve bölme çabaları bütüne zarar vermektedir, verecektir. Onurlu bütün eğitim çalışanlarının yönetme çabası ve kaygısı yoktur. Tek çabamız, eğitimimizin kalitesini artırarak onurlu ve çalışkan bireyler yetiştirme çabasıdır. Ancak bu şekilde Atatürk’ün hedef gösterdiği Muasır Medeniyetler seviyesine ulaşabilmemiz mümkün olacaktır.
Eğitim İş var olduğu günden bugüne haksız ve hukuksuz bütün uygulamaların karşısında olmuştur. Eğitim İş olarak, ilgili sendika yöneticisinin sözlerinde ifadesini bulan ayırımcılığın, kayırmacılığın, yandaş tutumların, adaletsizliğin ve hukuksuzluğun karşısında duracak ve tüm yasal haklarımızı kullanacağız.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

dogan

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com