Ana Sayfa HABERLER 27 Şubat 2014 post_views_covhk Görüntüleme

Büyükşehir Rüzgarı

Geçen hafta ilçemizde büyükşehir rüzgârı esti. Bir an Ankara’nın çokta uzağımızda olmadığını hissettik. Hafta sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Melih Gökçek hem partisinin Seçim Koordinasyon Merkezini açtı hem de halka hitap etti. Sayın başkan her zamanki gibi tedbirli ve donanımlı gelmiş ve her ayrıntıyı düşünmüş. Anlaşılan o ki, buradaki teşkilatın ve siyasilerin maharetine güvenmemiş. İyi ki de öyle yapmış. Aksi takdirde organizasyon da bir hayli sıkıntı olacakmış. Başkan Şereflikoçhisar’a muhabbetini ve minnetini açıkça izhar etti. Gönlünde ayrı bir yerimiz olduğu da anlaşılıyor. Konuşmalardan anladığımıza göre ilçe ile ilgili Sayın Başkan’a sağlıklı brifing verilmemiş. Bizi teselli eden Sayın Başkan’ın ilçe hakkındaki samimi kanaatleri ve ilçeye olan ilgisiydi. Eğer basiretli davranır ve istemeyi bilirsek Büyükşehir bizim için istediğimiz dönüşümü yapacak aktör haline gelebilir. Nimetin farkına varıp istemeyi bilemezsek birkaç park ve makyaj dışında bir istifademiz olmaz. Bu nimetin kıymetini bilmeli ve bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz.
*****
Pazartesi günü Kuğu Düğün Salonu’nda Sayın Nevin Gökçek Hanımefendi’nin önderliğinde gerçekleşen “Kadınlar Matinesi” de güzel bir etkinlik oldu. Katılım ve atmosfer güzeldi. Kadınlar kaynaştı ve hoşça vakit geçirdiler. Ünlü sanatçı Pınar Dilşeker konseriyle devam eden matinede konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek aile, kadın ve çocuğun toplumdaki önemine dikkat çekti. Aile Yaşam Merkezi ve Gençlik Merkezleri ile ilgili de güzel temennilerde bulundu. Nevin Hanım’a güveniyoruz. O verdiği sözleri tutar. Bu aktivite esnasında bir şey dikkatimizi çekti ve üzüldük. Fark ettik ki siyasette yine “kadının adı yok”.Ülke nüfusunun ve seçmenlerin yarısı kadın. Partiler kadınların oyuna güveniyor ama ne var ki kadına önem vermiyorlar. Söylemler samimi olmalıdır. Yani moda tabirle sözde değil, özde olmalıdır. AKP Belediye meclis üyesi listesine 8. sıradan bir bayan koymuş. CHP ise 10.sıradan bir bayan koymuş. Her iki bayan üyenin de seçilebilmesi muhtemel gözükmüyor. MHP daha samimi davranmış, onlarda listeye hiç bayan koymamışlar. Hem seçmenin yarısını dikkate almayıp hem de başarı kazanmayı beklemek biraz fazla iyimserlik olacaktır. İş edebiyata gelince bütün partiler kadına verdikleri değerden, fırsat eşitliğinden, temsilde adaletten bahsediyorlar ama uygulama bunun tam tersine cereyan ediyor. Koyan sembolik ve seçilemeyecek yerlere liste doldurmak için koyuyor. Koymayanlar ise başvuru olmadığından dert yanıyor. Ben iki tavrında samimi olmadığına inanıyorum. Kadınlar oylarını verirken partilerin bu tavrını dikkate almalıdırlar. Sorumluluk sahibi ve kendini yetiştirmiş özgür kadınlara da bir uyarıda bulunmak istiyorum. Hak verilmez alınır. Eğer birilerinin sizi çağırıp başına idareci yapmasını bekliyorsanız çok beklersiniz. Kendinizin, ülkenizin ve çocuklarınızın geleceği için mücadele etmeli ve yönetime katılmanın yolunu bulmalısınız. Siz edebiyata bakmayın, kimse pozitif ayrımcılık yapıp koltuğunu size bırakmaz. Koltuk istiyorsanız orada oturanı demokratik yollardan indireceksiniz.
*****
Bu vesileyle 26 Şubat 1992 Hocalı Soykırımını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bize insanlık dersi verme edepsizliğine kalkışan caniler dünyanın gözü önünde çocuk, genç ve yaşlı demeden soydaşlarımızı katlettiler. Parlamentolarında soykırım tanıma yarışına giren Avrupa acaba o tarihte yeryüzünde değil miydi? Nedense öldürülen Türk olunca sözde çağdaş dünya, demokrasi ve insan haklarını unutuyor. Tarihte olduğu gibi Türk Milleti mazlumun yanında, zulmün ve zalimin karşısında yer alacaktır. Bu katliamda hayatını kaybeden soydaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.
HOCALI SOYKIRIMI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ VE UNUTTURMAYACAĞIZ…
Saygılarımla…

ata

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • dr. serhat :

    Mart 10, 2014-12:45 am

    hocalı katliamını unutmayan tek medya üstadı, tek duayen, tek yazar, tek vefalı atalay abime sevgiler

Tema Tasarım | Osgaka.com