Ana Sayfa HABERLER 24 Temmuz 2014 post_views_couzq Görüntüleme

Buruk Bayram

Rahmet ve mağfiret ayı Ramazana en büyük anlamı veren ve bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesini idrak etmekteyiz. Kadir Gecesi barındırdığı rahmet, mağfiret ve bereketle beraber yeni bir bayramı daha idrak edeceğimizin de habercisidir. Dini ve milli bayramların toplum hayatındaki önemi ve işlevi hepinizin malumudur. Bayramlar, birlik ve beraberliğin pekiştiği, kardeşlik, dostluk, sevgi ve saygı duygularının paylaşıldığı millet ve ümmet olma şuurunun en üst seviyeye çıktığı müstesna zamanlardır. Kadir gecesi vesilesiyle bir kez daha vicdanı olan herkese ve âlem-i İslâm’a bir çağrıda bulunmak istiyorum. Vicdanını kaybetmiş tüm insanlığın gözü önünde vahşice bir katliamla karşı karşıya kalan mazlum ve mağdur Gazze halkına, masum çocuklara, kadınlara ve insanlara dua ederek Kadir gecesini ihya etmeye davet ediyorum.
Her şeyden önce Kadir Gecesinin ve Ramazan Bayramının hem milletimize hem de acılar içinde kıvranan İslam coğrafyasına barış, huzur, adalet, özgürlük, şefkat ve merhamet getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum. Kaybetmek üzere olduğumuz kardeşlik rüzgârını bize yeniden getirmesini diliyorum. Suya hasret kalmış çorak toprakların yağmura ihtiyacı ne kadar varsa bugün bütün insanlığın çorak kalmış yüreklerimizin Ramazan ayının rahmet iklimine o kadar ihtiyacı var. Bugün onun rahmet yüklü mesajlarını idrak edemediğimiz için ellerimizde kardeşkanı var, dillerimizde acı ağıtlar, hanelerimiz viran… Mabetlerimizin akisleri kan gölüne düşüyor bugün… Ne yazık ki bugün, insanlığın topyekûn kadrini yitirerek zillete duçar olduğu günleri yaşıyoruz. “Bir insanı yaşatmak bütün insanlığı yaşatmak gibidir.” ilahi sözü, yüzyıllar öncesinden insanlığı yaşatmaya çağırmışken, hâlâ dünyanın dört bir yanında mazlum kanının aktığı, küçücük çocukların katledildiği, anaların elleri sinesinde gözyaşı döktüğü, kardeşin kardeşe gözünü kırpmadan kıydığı bir çağda yaşıyoruz. Ne yazık ki, din namına dindaş öldüren biçare dindaşları seyrettiğimiz bir zaman diliminde yaşıyoruz. İslam coğrafyasına uygulanan zulüm, mübarek zamanlarımıza gölge düşürmüş ve yüreklerimiz burulmuştur. Bu yılda buruk bir bayram yaşayacağız.
Bayramlar, sosyal dayanışma ve barış şuurunun fertlere kuvvetle hâkim olduğu günlerdir. Dargınların kucaklaşması, aralarında kin ve nefret bulunan kabile, aile ve şahısların, düşmanlık ve husumet duygularının sevgiye dönüşmesi, küçüklerin büyüklere saygı, büyüklerin küçüklere sevgi göstermesi, hastaların ziyaret edilmeleri, verilecek küçük hediyelerle çocukların gönüllerinin alınması, hısım ve akrabanın bir kere daha yeniden kaynaşması, genellikle bayram günlerinde mümkün olmaktadır.
*****
Tayini Ankara’ya çıkarılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz atamalarda asıl önemli etkenin siyasi güç ve tercihten kaynaklandığını ve atamasıyla paralel yapının kesinlikle bir alakası olmadığını ifade etti. Bizde Sayın Müdürü tanıdığımız kadarıyla bu işin söylediği gibi siyasi bir tasarruf olduğunu düşünüyoruz. İlçemize olan hizmetleri için teşekkür ediyor ve yeni görevinde başarılar diliyoruz.
*****
Bu vesileyle Kadir Gecenizi ve Ramazan Bayramınızı kutluyorum. Bayramın ilçemiz, ülkemiz, Türk-İslam Âlemi ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmanı diliyor; birlik, beraberlik ve kardeşliğe vesile olmasını temenni ediyorum…
Saygılarımla…

atalay

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Kaldırımlar yapılıyor

Kaldırımlar yapılıyor

Tema Tasarım | Osgaka.com