Ana Sayfa HABERLER 2 Ekim 2014 306 Görüntüleme

Ahi demek, kardeş demektir

Anadolu’daki varlığı bin yıla dayanan Türk Milletinin, köklü geleneklerinden biri olarak bugünlere kadar ulaşan Ahilik kültürünü öne çıkarmayı amaçlayan Ahilik Haftasını kutluyoruz. Ahilik sanat, ticaret ve diğer mesleki alanlarda dayanışmaya dayalı güzel ahlakı, yardımlaşmayı, sevgi, saygı ve hoşgörüyü öne çıkarır. Yoksula sahip çıkar. Herkesin kendi sanatında yükselmesini ve gelişmesini hedefler. Dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütler. Ahi demek kardeş demektir. Bütün esnaflar birbirinin kardeşidir. Kardeşlik paylaşmadır, yardımlaşmadır. Hak ile Sabır dileyip bize gelen bizdendir, Akıl ve Ahlâk ile çalışıp bizi geçen bizdendir. Ahi kişi kendine istediğini, önce başkalarına isteyendir. Ahilik, madde ile mananın uyumlu birleşimidir. Kısaca Ahilik değerlerimizi kuşanmaktır.
Bir yandan çağdaş dünya ile bütünleşme çabalarını sürdürürken, bir yandan da milli kimliği oluşturan değerleri korumaya çalışan, milletimizi birbirlerine yakınlaştıran ve insanlar arasında dayanışma kurulmasını sağlayan Ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerler, bugün tüm insanlığın ortak hedefini oluşturmaktadır. İlçemiz esnaf ve meslek kuruluşları ile tüm Şereflikoçhisar halkının bu kutlu mirasa sahip çıkmasını ve onun taşıdığı evrensel değerleri yaygınlaştırmasını diliyor, bu vesileyle tüm esnaf ve meslek kuruluşlarının “Ahilik Haftasını” kutluyorum. Ahiliğin kurucusu olan Ahi Evran Hazretlerine “Ahi Baba”da denilmektedir. Dayanışmanın ve ticaret ahlakının bir hayli bozulduğu günümüzde yeniden böyle bir ruha ihtiyaç duyulmaktadır. Bu vesileyle günümüz ticaret ve sanat erbabına meşhur “Ahi Baba Nasihati”ni okuyup değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. Bu kutlamaların ilçemizde de Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Kaymakamlık ve Belediye işbirliği ile yapılarak yeni nesillere aktarılmasını ve bir sosyal farkındalık oluşturulmasını tavsiye ediyorum. Önümüzdeki yıl kutlamaların daha aktif yapılması yönündeki kararı son derece yerinde ve olumlu bir gelişme olarak görüyorum.
*****
19 Eylül her yıl Gaziler Günü olarak kutlanıyor. Bu toprakları bize vatan yapan şehit ve gazilerimizi bu vesileyle anmak ve bu güzel günü kutlamak istiyorum. Nasıl Çanakkale’de ve diğer savaşlarda bu millet dünyaya bu toprakların bedelinin can ve kan olduğunu öğretmişse bugünde bir avuç çapulcu ve teröriste pabuç bırakmayacak gerekirse şehit ve gazi olacak ve o densizlere haddini bildirecektir. Millet olarak şanlı bayrağımızın altında birlik ve beraberlik içinde, bağımsız olarak yaşıyorsak, bunu aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Gazilik devlet başkanından isimsiz nefere kadar herkesin gururla taşıdığı en itibarlı mertebe olmuştur. Bugün gazilerimizin ve şehitlerimizin ailelerinin gururuna ortak oluyor, kederlerini yürekten paylaşıyoruz. Bugünün güçlü ve saygın Türkiye’sinin temelinde kahraman gazilerimizin önemli bir payı bulunduğundan, bu anlamlı günde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimiz ve kahramanlıkları ile her zaman gurur duyduğumuz ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet minnet ve saygıyla anıyor, hayatta olanlarına uzun ömürler diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyorum. Bizim kültürümüzde şehitlik ve gazilik kavramlarının çok önemli ve kutsal bir yeri vardır. Bu nedenle “şehitler nurlanmış” ve “gaziler onurlanmış” askerler olarak görülüler. Gazilik olgusunu yardım, bağış gibi konulara indirgemeden gözden geçirmek ve değerlendirmek durumundayız. Konuya yardım, bağış zaviyesinden bakmak gazilere yapılan en büyük haksızlıktır. Onlar bu ülke için savaşırken maddi bir beklentileri yoktu. Dolayısıyla devlet ve vatandaş olarak onların hayatını kolaylaştırmak onlara olan minnet borcumuzdur. Bu alanda atılan adımları olumlu buluyor ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum
Saygılarımla…

ataly

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com