Ana Sayfa HABERLER 16 Ekim 2014 post_views_couzj Görüntüleme

Adaletsiz kömür dağıtımı seni de yakabilir !

Bakanlar Kurulu’nun ‘’Fakir ailelere kömür yardımı yapılmasına ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca belirlenecek dar gelirli ailelere kömür yardımlarının yapılması sağlandı.
Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte her yıl Şereflikoçhisar’da geleneksel hal alan kömür yardımları amacına uygun bir şekilde yapıldığında alan da veren de gönül rahatlığı içinde yaşamlarını idame ettirebilirler. Son günlerde ilçede yapılan kömür yardımları amacına ne kadar uygun bir şekilde yapılıyor tam bir muamma içerisinde, dağıtımlar esnasında skandal denilebilecek yanlışlar yapılmakta ve bu yanlışlar tekrar tekrar yinelenerek devam etmekte.
Kömürlerin ihtiyaç sahibi olunup olunmadığına bakılmaksızın adaletsizce dağıtılması denetimlerin yavan kaldığının bir göstergesi olarak kamuoyunda lanse ediliyor. Sadece sigortası yok diye kömür yardımı alan bir çok vatandaşın aslında bir çok gelirinin olduğu, kömür alabilecek kudrette olduğu ve gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşların haklarını aldığı aşikar. Yardım alacak vatandaşların tespitinde daha hassas davranılmalı, ince eleyip sık dokunulmalıdır.
Kömür dağıtımındaki adaletsizliğin başka bir boyutunda ise asgari ücretle çalışan 4-5 kişiye bakmakla yükümlü olan fakat sigortası var diye bu yardımlardan yararlanamayan onlarca vatandaş varken bu yardımlarda hayır aramak ne kadar doğrudur?
Adrese teslim olarak yapılan kömür yardımları çalışan işçiler tarafından imza karşılığında ihtiyaç sahibinin kapısının önüne boşaltılıyor, sokakta saatlerce duran kömürler başka bir araçla başka bir yere naklediliyor bu kömürler adreslere göre, adreslerde yaşayan kişilere teslim edilmiyor muydu?
Şu son zamanlarda gerçekleştirilen kömür yardımlarının ardından traktörler hiç boş durmuyor sürekli yardım yapılan kömürler traktörlerle bir oraya bir buraya taşınıp duruyor.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılan kömürün yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’te Şereflikoçhisar’da kömür yardımında bulundu.
Yukarıda bahsettiğim yanlışlar aynı şekilde Büyükşehir’in yardımlarında da devam etti. Madem adresteki kişiye teslim olarak bu kömürler dağıtılıyor o zaman traktörlerin üzerinde kömürler neden sürekli yer değiştiriyor? soruyorum sizlere
Şimdi yetkili merciler yardım yapmayalım mı? Diye soracaklardır yapın tabiî ki sosyal devletin temel gereksinimleridir yardımlaşmak fakat yardımları yaparken sadece kağıt üzerinde sigortası var mı? Yok mu? Tapuda bir şeyi var mı? Diye araştırarak yapmayın. Kömür yardımı alan bir çok kişinin aslında kömür alabilecek güçte gelirinin olduğu açık ve net bir şekilde ortada. Maddi imkanları olan kişilere bu kömürlerin verilmesi kul hakkına girilmesidir.
Devletin fakire fukara vermesi gereken kömür, ihtiyacı olmayana verildiğinde fakir fukaraya parayla satılarak yerine ulaşmasına neden oluyor.
*****
Şereflikoçhisar’ın yıllardır var olan kent estetiği sorunu halen çözüm aşamasında. İlçede Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan orta refüj çalışmaları muhalefetin oldukça tepkisini çekiyor ‘‘Her gelen orta refüjleri değiştiriyor’’ diyerek tepki gösteriyorlar. Şu anda orta refüjlerde yapılan çalışmalar eskisine nazaran daha kaliteli ve göze daha çok hitap eder nitelikte, ilçenin çehresinin artık değişmesi gerektiği kanaatindeyim. Herşey Şereflikoçhisar için, yarınlarımız için…
Saygılarımla…

atalay

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

izmirda eleman arayanlar

izmirda eleman arayanlar

Tema Tasarım | Osgaka.com